AKTIVITY V OKOLÍ


Jára Cimrman bojoval proti trudomyslnosti písní, my bojujeme proti nudě nabitým menu možností, co v okolí podnikat. V létě i v zimě máte v našem okolí nepřeberné možnosti sportovních, kulturních nebo cestovatelských aktivit. Samotný Mlýn Byňov leží na pomezí Českého středohoří a Česko-Saského Švýcarska. Tyto oblasti nabízejí celou řadu cílů. Přímo od mlýna můžete vyrazit na kolech nebo pěšky. Přírodní památka Magnetovec je na hodinku příjemné procházky listnatými lesy. Na kolech je tras celá řada (základní cykloservis vám rádi poskytneme před výletem). 10 min na Labskou cyklostezku a tam už můžete zamířit až k Baltskému moři :)

Sami jsme velcí sportovci a zejména v létě nabízíme možnosti netradičních vodních sportů (vodní lyžování, wakeboarding, wakesurfing, jet-ski a další) 30 min cesty od mlýna ve středisku vodních sportů Wake & Fun a to včetně koučingu nebo vyučování pro začátečníky. Pokud je zima a mráz, nabízí náš malý rybníček překvapivě příjemnou plochu na bruslení pro nejmenší nebo na přátelský hokejový match pro ty větší. Nebo vemte lyže či běžky a do půl hodinky můžete stát pod vlekem ve známém středisku Telnice. Pro všechny aktivity vám samozřejmě poskytneme osobní reference a případnou asistenci. Časy v závorce jsou odhady pro cestu autem z Mlýnu Byňov.

HRADY A  ZÁMKY:

Zámek Velké Březno (10 min)

Státní zámek Velké Březno jeden z nejmaldších, nejmenších, ale zároveň i nejkrásnějších zámků v České republice. Byl totiž postaven mezi lety 1843-1845, a to pro tehdejšího nejvyššího purkrabího Českého království, hraběte Karla Chotka z Chotkova a Vojnína. 

Zámek Ploskovice (20 min)

Zámek Ploskovice nechala vystavět jako letní rezidenci velkovévodkyně Anna Marie Františka Toskánská v první čtvrtině 18. století. V polovině 19. století se zámek stal soukromou rezidencí penzionovaného císaře Ferdinanda V. Habsburského. Děti milují pávy v zahradě zámku.

Zámeček Větruše (25 min)

Větruše je jednou z dominant Ústí nad Labem na skalním ostrohu a terase vytvořené opěrnými kamennými zdmi na hraně Labského údolí. Do výborné restaurace se můžete vypravit kabinovou lanovkou. Na místě můžete pokračovat vycházkou k Vaňovskému vodopádu.

Hrad Střekov (25 min)

Hrad Střekov postavil pro Jana Lucemburského v roce 1316 Pešek z Veitmile za účelem ochrany důležité obchodní cesty do Německa.Pozůstatky hradu Střekov s dochovaným Rytířským sálem a válcovitou gotickou věží nabízejí zázemí celé řadě festivalů a akcí. Restaurace s úchvatným výhledem na labské údolí potěší vaše chuťové buňky.

Zámek Děčín (25 min)

Současná podoba zámku je dílem hraběcího rodu Thun-Hohenstein, který držel děčínské panství v letech 1628–1932, nicméně historie zámku (původně hradu) sahá až do 10. století. Zámek nabízí fantastické zážitkové prohlídky v kostýmech s úkoly pro děti. I místní kavárna s palačinkárnou potěší mlsné jazýčky po prohlídce pamětihodnosti.

Pevnost Königstein (90 min)

Pevnost Königstein představuje jedinečný důkaz evropského umění stavby pevností. Historie pevnosti se začala psát před 800 lety. Postupně v  vznikl jedinečný soubor staveb v pozdně gotickém, barokním a renesančním stylu a staveb z 19. století. Nezapomenutelné  adventní trhy a festival čertů. K areálu můžete pěšky nebo motovláčkem od parkovacího domu.

TURISTIKA:

Soutěsky Hřensko (60 min)

Kdo by neznal Hřenské vodopády dostupné na lodičkách s unikátním výkladem ve skalách dechberoucí soutěsky. Pěší výlet na hodinku z obce Hřensko nahoru proti proudu Kamenice zařezávající se do pískovcových masivů. Lodičky vyjíždějí z Edmundovy soutěsky. Znáte z televize a pohádek ? Musíte vidět naživo.

Pravčická brána (75 min)

Pravčická brána je největší přirozená sklaní brána na našem kontinentu, národní přírodní památka. Je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska a tvoří symbol celé oblasti. Výlet který si nesmíte nechat ujít. Doporučujeme všední dny z důvodu vyhnutí se turistickým davům. Další turistické trasy navazují.

Děčínský Sněžník (45 min)

Vrchol Sněžník (588 m n. m.) je vyhledávaným místem pro turisty a sportovce.Pro návštěvníky jsou připraveny značené turistické a cyklistické cesty, v zimním období síť udržovaných běžeckých tratí.
Je zde celoročně otevřena hraniční turistická stezka. Rozhledna s restaurací je dobrým výchozím bodem pěších tůr.

Skanzen Zubrnice (20 min)

Jediné muzeum v přírodě na severu Čech přibližuje bydlení, kulturu a sepětí původních obyvatel s krajinou v bývalých Sudetech i jejich poválečnou proměnu. Výlet historickou železnicí z Velkého Března je zážitkem zvláště v rámci historických vlaků. Ve skanzenu často ukázky historických řemesel a slavností. Doporučujeme prohlídku Mlýnského údolí s dochovanými mlýny včetně vodních kol.

Skalní město Tisá (40 min)

Přírodní památka Tiské stěny leží v CHKO Labské pískovce a je vyhledávanou turistickou oblastí. Ukrývá se tu jedno z našich nejznámějších skalních měst, bohaté na atraktivní pískovcové útvary, dosahující výšky až 613 m. Územím Tiských stěn procházejí dva prohlídkové okruhy labyrintem skalních věží, mohutných sloupů, úzkých soutěsek, převisů a roklí.

Pevnost Terezín (40 min)

Fungovala v letech 1940–1945 jako věznice pražského gestapa. Roku 1994 byla v Malé pevnosti otevřena nová stálá expozice o historii policejní věznice. Podává svědectví o perzekuci českého národa za nacistického režimu v 2. světové válce a zaznamenává osudy českých vězňů zavlečených do jiných koncentračních táborů na území nacistické německé říše. 

CYKLOVÝLETY:

Cyklostezky Ústecko (5 min)

Mezi nejkrásnější  středoevropské cyklistické stezky patří bezesporu Labská stezka, která se táhne od samotného pramene Labe hluboko v Krkonoších přes Mělník, Litoměřice až do Ústí nad Labem. Cyklostezka pokračuje do Děčína a přes hranice do německých měst přes Drážďany až do Cuxhavenu u břehů Severního moře. Další cyklostezky pod odkazem.

Husí cesta (45 min)

Značený cyklistický (i turistický!) okruh na Kokořínsku měří 23 kilometrů. Jedná se o středně náročný terén pro horská kola s různorodým povrchem, stoupáním a klesáním často v lese. Zvládnou ho i školní děti a netrénovaní cyklisté. Doporučujeme horské nebo aspoň trekkingové kolo, přilbu, nářadí a lepení, lékárničku a dostatek pití. Okruh měří 23 km v několika variantách.

Cyklistické trasy Tisá (45 min)

Cyklistické trasy po okolí Tiských stěn vás zavedou do nejkrásnějších míst oblasti, která nabízí trasy pro začínající cyklisty, ale i pro zdatné jezdce pro horská kola. Provedou vás krásnou krajinou, pískovcovými masivy, skalními městy a některé vás zavezou až za hranice s Německem. Neváhejte tedy a spojte putování krásnou krajinou v několika variantách pod odkazem.

ZOLOGICKÉ ZAHRADY:

Ústí nad Labem (20 min)

Děčín (25 min)

Zoopark Chomutov (70 min)

HOROLEZECKÉ STĚNY A FERRATY:

Tiské stěny (50 min)

Oblast Tiských stěn a sousedních skal je tradičním rájem horolezců. První výstupy se zde uskutečnily již počátkem 20. století. Postupně tu vznikla bohatá síť registrovaných lezeckých cest všech stupňů obtížnosti, které jsou rozděleny do několika sektorů a umožňují bohaté celoroční lezecké vyžití. Tzv. Anglický parčík je terénem pro začátečníky.

Pastýřská stěna (25 min)

Via Ferrata na Pastýřské stěně se nachází v srdci Děčína naproti děčínskému zámku přes řeku Labe. Zprovozněna byla v dubnu roku 2014. Od té doby do současnosti vzniklo celkem 16 různých cest s různými stupni obtížnosti. Je volně přístupná a zdarma, platí se pouze za zapůjčení ferratového setu případně průvodce.

Skály u Úštěka (50 min)

Romantické údolí, výhledy, osamělé věže, masivy, potok, studánka, hrad z písku. Dubské skály se nacházejí u historického města Úštěk, jihozápadně od města. Motoristé dojedou až k první skále (Jahnův kámen), pokud ze silnice Úštěk-Skalka za Ostrým odbočí doprava na polní cestu s výrazným remízkem. Více pod odkazem.

KDYŽ JE TEPLO:

Wake & Fun (35 min)

Areál vodních sportů nedaleko Litoměřic přímo na břehu Labe u obce Třeboutice. Teplá a čistá voda, příjemná obsluha i pro začátečníky, bar s občerstvením. A k tomu vodní lyže, wakeboarding, wakesurfing, jet-ski, paddle boardy a další vodní a suchozemské sporty. Zajistíme rezervaci nebo třeba půjčení vodního skůtru či výlet motorovým člunem.

Jezero Milada (25 min)

V roce 2001 bylo zahájeno napouštění zbytkové jámy lomu Chabařovice - budoucího jezera Milada bezprostředně u Ústí nad Labem. Dnes najdete na tomto místě obrovskou a čistou vodní plochu s četnými plážemi, půjčovnami sportovního vybavení a občerstvením. Pokud máte rádi opravdu velké vodní plochy, na Miladě budete jak v ráji.

Výlety po Labi (20 min)

Labská vodní cesta patří mezi nejvýznamnější splavněné řeky v Evropě. Labská plavební společnost nabízí celou řadu rekreačních vyhlídkových plaveb podle pravidelných jízdních řádů. Nejblíže k mlýnu je přístaviště Ústí nad Labem s odjezdy na Litoměřicko a Mělnicko nebo na druhou stranu směrem na Děčín a Drážďany. 

KDYŽ JE ZIMA:

Ski areál Telnice (35 min)

Lyžařské středisko Zadní Telnice je největší lyžařský areál ve východní části Krušných hor. Jeho lyžařská historie sahá až do období před první světovou válkou. V současnosti probíhá postupná modernizace areálu, jejímž nejvýznamnějším počinem byla výstavba nové lanové dráhy v roce 2013. Postupně se modernizují také ostatní služby s cílem udělat z Telnice první volbu sportovní veřejnosti ve východním Krušnohoří.

České Švýcarsko na běžky

Běžecké tratě najdeme v širokém okolí Tisé. Vedou romantickým prostředím místní přírody na pískovcové tabuli Labských pískovců. Zavedou nás do rozsáhlých lesů a náhorních plošin i do míst s výhledy na pískovcové skály. Zdatní lyžaři mohou doběhnout až do skalních oblastí a vesniček Rájec a Ostrov nebo až na rozhlednu Děčínský Sněžník. Na uvedené tratě se můžete napojit v Tisé.

Sport Areál Klíny (75 min)

Plánujete zimní dovolenou na mlýně a zároveň na horách s dětmi nebo přáteli? Od nás to máte hodinku a kousek do Sport areálu Klíny v Krušných horách. Sedačková lanovka, 4 sjezdovky a běžecké tratě v okolí, ale i indoor aktivity jako lezení na lezecké stěně a relax ve wellness. To je jen zlomek aktivit, které nejbližší lyžařské středisko v Krušných horách nabízí. Alternativou může být i výlet na hodinu a půl vzdálený Klínovec.

Kde nás najdete:

Adresa

Mlýn Byňov s.r.o.
Byňov 20
403 23, Homole u Panny

Bankovní spojení

IČO: 03612490
DIČ: CZ03612490
Číslo účtu: 267 873 740 / 0300, ČSOB

Napište nám